Alleengaande moet zich steeds aanpassen

drs. E.J. (Els) van Dijk | 10 reacties | 14-07-2026| 15:43

Vraag

Ik zit een beetje in een spagaat qua levensfase en hoe om te gaan met vrije tijd. Ik ben halverwege de 30, momenteel zonder partner en kinderen. Ik heb genoeg vrienden, maar deze hebben allemaal een gezinnetje. Samen afspreken moet eigenlijk altijd bij hen gebeuren. De partner is er dan vaak (gedeeltelijk) bij. Kinderen zijn vaak ook de helft van de avond nog wakker. Heel af en toe is het mogelijk om met alleen een vriendin af te spreken.

Familie heb ik in overvloed en ik ga er heel veel mee om. Doe veel met broers en zussen, neefjes en nichtjes. Maar ook dit zijn allemaal gezinnen. Heel gezellig, ik houd ontzettend van deze kinderen. Natuurlijk kan ik naar een zangavond of naar een activiteit van de kerk. En dat probeer ik ook wel te doen... maar daar zit je dan ook weer alleen. En soms heb je gewoon wat luchtigheid nodig. Niet alleen maar georganiseerde avonden met een vast programma. Geen thema-avond met een spreker en heel inhoudelijke diepgaande gesprekken met random mensen. Het liefst zou ik lekker een dagje op pad gaan met een vriend of vriendin. Lekker uit eten, drankje op een terrasje. Samen naar het strand. Maar dit soort dingen lijken in mijn levensfase gewoon niet mogelijk.

Als ik vriendinnen of zussen vraag om samen zo’n activiteit te ondernemen, dan krijg ik dit wel gepland. Maar heel vaak krijg je er dan onverwacht toch de baby bij (omdat de oppas had afgezegd) of de partner (want die had ook wel zin in een dagje strand), of de locatie wordt aangepast naar een speeltuin (omdat ze de kinderen anders de hele dag niet ziet).

Ik ben na een tijdje therapie (ook voor andere dingen) erachter gekomen dat ik me altijd aanpas aan de ander en dus eigenlijk een heel passief leven leidt. Continue aanpassen aan vrienden die ik heb, altijd wachten tot zij een keer tijd hebben, afwachten of afspreken mogelijk is. Altijd afspreken op locaties en plaatsen die handig zijn voor de ander. Dit probeer ik te veranderen, maar dit stuit op heel veel weerstand, want ik moet toch wel snappen dat met een gezin dingen anders gaan. Ik snap wel dat dit het leven is wat bij deze leeftijd en bij een gezin past, maar het voelt eenzaam om een ander leven te hebben wat niet meer past bij hun leven.

Ik merk dat ik met jongere mensen veel meer match qua vrijetijdsbesteding; met neefjes en nichtjes van een jaar of 20. Maar op andere vlakken van het leven merk je toch dat er leeftijdsverschil is. Ik heb een vaste baan, koophuis. Zij studeren nog, leven toch een vrijer leven. Hierdoor lijk ik bij beide groepen niet te passen en steeds minder aansluiting te vinden bij mensen. Heeft u een advies?


Antwoord

Beste...,

Laat ik beginnen met je te feliciteren met het feit dat je zóveel liefhebbende mensen om je heen hebt! Geweldig! Broers, zussen, neefjes, nichtjes, vrienden en vriendinnen, kerkelijke gemeente... Tjonge! Wat dit betreft hoor ik ook wel andere verhalen. Wat een zegen dat er in jouw leven zoveel dierbaren zijn.

Maar ja, je constateert ook knelpunten: jouw leeftijdgenoten hebben bijna allemaal een gezin en de twintigers hebben juist nog een vrij leven en kennen nog weinig gebondenheid. Dat is natuurlijk ook zo. De vraag die ik daarbij heb is wel: accepteer je dat ook?  Een gezinsleven kent bijvoorbeeld nu eenmaal een heel andere dynamiek dan wanneer je alleen door het leven gaat. Dat vraagt dus dan ook om andere keuzes en prioriteiten, zonder dat je daar iets achter hoeft te zoeken als het gaat om betrokkenheid op jou, om beschikbaarheid of wat dan ook. Als ik je verhaal zo lees, ben ik best wel onder de indruk van hoe de meesten jou bij hun leven willen betrekken. En ja, dan krijg je er soms ook kinderen of een partner bij. Misschien is dat wel logisch.

Maar ik kan mij ook wel voorstellen dat je gewoon wel eens een dagje of dagdeel op stap wilt zonder mogelijke aanhang. Logisch ook (van beide kanten) dat je dat moet plannen. Blijf daar dus vooral je best voor doen. Bedenk leuke uitstapjes waarin je met z'n tweeën kunt zijn (en wees dan niet teleurgesteld dat het scenario plotseling anders wordt omdat een kind bijvoorbeeld ziek is), nodig mensen bij jou thuis uit (waarbij je qua planning ook rekening houdt met de mogelijkheden van de ander), enzovoorts. Kortom, neem vooral veel initiatieven zónder mensen te claimen voor jou alleen. En houd er rekening mee dat levens in verschillende fasen en omstandigheden (wel of geen gezin) nu eenmaal heel anders zijn en dus andere behoeften en prioriteiten kennen.

Ik ben mijn leven lang ook alleengaand dus ik snap waar je het over hebt. Accepteer dat leeftijdgenoten met gezinnen dingen anders moeten invullen dan dit bij jou het geval is en geniet er vooral van dat je bij hen welkom bent. Overaanpassing aan anderen is niet goed, want dan ben je jezelf niet meer. Maar meebewegen met mensen die in een andere positie verkeren dan jij, kan heel helpend en verrijkend zijn. Ik hoop dat vooral dit laatste je deel zal zijn waardoor je kunt genieten van al die lieve mensen om je heen! 

En laat daarbij de vraag leidend zijn: hoe kan jij van betekenis zijn voor de mensen die God op je pad plaatst?

Vriendelijke groet,
Els van Dijk,
Voor begeleiding en advies
www.els-van-dijk.nl

Lees meer artikelen over:

single

Mis niks, abonneer je op onze WhatsApp en wekelijkse nieuwsbrief

Dit artikel is beantwoord door

drs. E.J. (Els) van Dijk

  • Geboortedatum:
    28-01-1956
  • Kerkelijke gezindte:
    Christelijk Gereformeerd
  • Woon/standplaats:
    Veenendaal
  • Status:
    Actief
222 artikelen
drs. E.J. (Els) van Dijk

Bijzonderheden:

Voormalig directeur Evangelische Hogeschool. Nu begeleiding en advies.

Bekijk ook:

 

 


Dit panellid heeft meerdere artikelen geschreven
10 reacties
Alide
14-07-2026 / 18:33
Wat grappig dat deze vraag op refoweb wordt gesteld, juist nu ik me deze week hetzelfde realiseerde. Als single vind ik het vanzelfsprekend om vrijwel altijd naar anderen te gaan. Geen probleem, alle begrip dat het met een gezin ingewikkeld is andersom, en voor mij een kleine moeite. Maar toen ik bedacht dat ik bijna alleen rondom mijn verjaardag familie en vrienden ontvang in mijn eigen huis, vond ik dat toch een beetje pijnlijk. En toen ik laatst iemand om hulp vroeg voor iets kleins in huis, waar ik zelf niet uitkwam, zei diegene dat hij daar niet helemaal voor naar mij ging komen. Dat ik dat wel aan de buurman kon vragen of zelf kon oplossen. Dat stak toch even.

Ik heb hele lieve vriendinnen en soms benoemt iemand het weleens en dan is de angel er ook zo weer uit. Of probeert iemand een keer toch wat moeite te doen om naar mij te komen.

Maar mijn oproep aan gezinnen zou wel zijn om je hier wat meer van bewust te zijn en te benoemen. Ik denk dat dat al heel erg helpt.

Het is soms hoe het leven loopt dat je single bent en niet zozeer een keuze. Je staat er alleen voor en dat is soms niet gemakkelijk. Een heel klein beetje oog daarvoor zou al zo fijn zijn!
Harmoonjem1957
14-07-2026 / 19:07
Ben ook jarenlang alleen geweest, dus moest ik ook zelf mijn leven zien in te vullen. Tussen familie met kinderen paste ik totaal niet; wat moet ik daar doen? Leeftijdgenoten om mee om te gaan..., Nee, die hadden ook weer hun bezigheden... Geen tijd! Soms beloven ze iets...; kwam d'r ook niks van terecht, want er was wat tussen gekomen..., d'r volgde geen nieuwe afspraak... Daar zat ik dan... Eens bij ''De Oude Duikenburg'' geweest..., Vreselijk!. En ben ik dingen gaan doen, waar ik goed in was. In de hooibouwtijd een bevriende boerenfamilie helpen, Prachtig! Oude mensen vermaken met m'n orgelspel, De meeste oudjes hadden nog een orgeltje in de hoek staan. Soms 'n leuk spelletje met elkaar doen... Eigenlijk heel vaak allerlei oude- mensendingen... Ik ben autistisch, en raak ik gestoord van al die drukke kinderen... Let op; ik spreek uit eigen ervaringen en kreeg dan veel te veel prikkels met agressie ten gevolg. Bij onze Senioren voelde ik op m'n gemak en bedreef ik thuis ook veel handenarbeid. Verveling kende ik alleen maar bij kinderrijke huishoudens... En ik werkte 3 dagen per week op 'n fabriek, stond ik alleen aan 'n machine... Nu ben ik 69. Gepensioneerd met aansluiting bij mensen van de kerk, waar ik kom... Word ik tenminste niet afgewezen, vanwege m'n objectofiel zijn... Soms ook wel bepalend, hoe je in het leven staat...?
Rembrand
14-07-2026 / 19:46
Je hebt een baan, een eigen woning, een zelfstandige vrouw die single is. Fijn dat je zoveel contacten hebt.
Je schrijft dat je behoefte hebt aan ontspanning,  terrasje, strand, uitje. Jammer dat er zelden iemand van ongeveer jouw leeftijd is die daar bij aan wil sluiten.
Ben je er aan toe om zoiets alleen te gaan doen? Een museum bezoeken b.v. doe ik graag alleen. Eigen tempo, koffie gaan drinken wanneer je er aan toe bent. In je eentje op een terras om te lunchen is wel wennen,  doordeweeks is dat minder lastig dan in het weekend. Er zitten dan meer mensen alleen is me opgevallen. Boek of tijdschrift mee voor de afleiding. Als het lukt om te ontspannen kan het heel bevrijdend voelen.
jetta
14-07-2026 / 22:13
@Rembrand:
Precies waar ik ook aan dacht. Zo heerlijk om alleen te wandelen, of een stadje/concert te bezoeken.
Eerste keer voelt misschien wat onwennig, maar ben het echt gaan waarderen. Vind het met vrienden/vriendinnen heel gezellig, maar laad ook echt op als ik dingen alleen doe. Juist omdat je het vanuit de rust kunt doen. En dan kun je er ook weer beter zijn voor een ander ( is mijn ervaring)
zuster saar
15-07-2026 / 11:51
Ik denk dat de grootste winst erin zit dat er oog voor is. Ik ben blij met mijn single vrienden omdat die me van deze punten bewust maken. Waarschijnlijk had ik het niet zo beseft als het me niet verteld was. Het zorgt ervoor dat ik soms bewust vraag om bij de ander thuis af te spreken omdat inderdaad bij ons thuis gemakkelijker is.
En ik merk, dat doordat het bespreekbaar is, het veel minder een issue is (aldus vrienden). En ja, dan gooit een zieke baby of iets dergelijks weleens roet in het eten, maar het oog hebben voor elkaar geeft die ruimte.

Mochten reizen opties zijn, een single reis nog een optie? Soms doe je daar leuke vriendschappen op van gelijkgestemden met dezelfde wensen en geen gezin om rekening mee te houden.
Rembrand
15-07-2026 / 17:26
@jetta   Ook nu ik inmiddels al meer dan 25 jaar mijn leven deel met mijn grote liefde, ga ik af en toe alleen op pad. Heel verfrissend !
Dankzij mijn pensioen heb ik daar weer tijd voor en doe ik niemand tekort.
Rosa88
16-07-2026 / 00:21
Beste vraagstelster,

Hier iemand die bijna in hetzelfde schuitje zit: iets meer richting de 40, wel een man aan mijn zij, ontzettend leuke, lieve, fijne familie en vrienden om me heen. Al jarenlang.
Door de jaren heen veranderd de vriendschap, maar nooit minder prettig. Als er kinderen in het leven bij komen, dan kan je niet van een vriendschap verwachten dat deze hetzelfde blijft. De prioriteiten gaan anders liggen (meer in het gezin) en dat is volkomen begrijpelijk en zoals het hoort. Zolang ze mij niet 'verstoten' omdat ik geen gezin heb, ze oog voor mij hebben (al is dat dan minder dan eerder) ben ik echt heel dankbaar voor alles wat er nog wel samen mogelijk is. En is kwaliteit nog altijd even belangrijk.

'Vroeger' kwam iedereen altijd bij mij, ik woonde al jong op mezelf. Ik had vaak en veel eters over de vloer. Dat duurde jaren. Totdat vrienden kinderen kregen en minder makkelijk van huis konden. Toen kwam ik wat meer bij hen. De kinderen groeien op, de gezinnen zitten in de tropenjaren en dat kost veel tijd en energie om alle ballen in de lucht te houden. Krijgen andere dingen om over na te denken, moeten naar sport en zwemles etc., werken, doen soms vrijwilligerswerk en hebben een druk leven en zijn (soms) vaak moe.
Ook ik moest wennen, omdat de tijd en intensiteit samen veranderde. Gesprekken veranderen. Niet meer dan logisch in mijn optiek want afspreken word een stuk ingewikkelder en men leidt een ander leven dan ik.
Dat is iets wat je mag accepteren, al kan dat even tijd kosten.
De momenten samen zoeken, óók als dat veel bij anderen thuis is. Een luisterend oor bieden, iets uit handen nemen. En soms ook gewoon even bespreekbaar maken wat je mist (een partner hoeft er niet altijd bij te zijn, maar wellicht denken je vrienden daar heel anders over en willen die niets meer zonder/heel weinig zonder hun partner doen. Ook dat is een keuze van hen). Ik heb vriendinnen die niets meer zonder hun man willen doen, vriendinnen waar ik met hun gezinnen mee afspreek, vriendinnen die ik nog maar paar keer per jaar zie en vriendinnen die graag 'alleen' afspreken' zonder hun man en kinderen ;) Zo zie je maar dat iedereen anders is en dat je, wanneer je de vriendschap belangrijk vind, ook ergens gewoon een beetje moet meebewegen en er anders voor moet kiezen om los te laten... (hoe moeilijk dat ook kan zijn).

Geniet van je vriendschappen en zoek waar nodig nieuwe contacten met mensen die in hetzelfde schuitje zitten (zij zijn vrijer om af te spreken dan mensen met gezinnen).
Ellenoor
16-07-2026 / 08:02
Echt oog voor elkaar hebben, en je gevoel uitspreken zonder verwijt, dat lijkt me de sleutel. Voor mij als moeder van een jong gezin is het goed om jouw perspectief te lezen, maar tegelijk denk ik: ik mis het zelf óók dat ik in deze fase niet zomaar een dagje met iemand kan afspreken en dat je weinig in goede vriendschappen kunt investeren. En als de oppas afzegt of je kind wordt last minute ziek terwijl je juist van alles had geregeld om een dagje weg te gaan - dan baal je daar als moeder zelf natuurlijk ook enorm van.
Ik heb moeten leren accepteren dat het ook een tijd moeilijker kan zijn om vriendschappen te onderhouden met leeftijdgenoten die wel kinderen hebben. Het is een geregel om af te spreken zonder kinderen, en als je mét kinderen afspreekt kom je soms moeilijk tot een gesprek omdat je ze continu in de gaten moet houden/omdat ze meeluisteren. En ja, dan is afspreken bij een speeltuin soms wel een handige optie. Nu bedenk ik me hoe lekker het zou zijn om een keer een dagje naar het strand te gaan zonder de hele tijd bang te hoeven zijn dat er iemand kwijt raakt of verdrinkt.
Tot zo ver mijn perspectief. Bedankt voor het jouwe, vraagsteller en andere single reageerders. Ik probeer er voortaan meer rekening mee te houden!
kip
19-07-2026 / 09:04
wat een herkenning vagensteller
alsof de duvel er mee speelt,

zelfs zo,dat....als een afspraak door gaat,ik opeens hoor,dat degene die mee ging ook andere afspraak had....eerder weg gaat
en.....ik mij maar aanpas,want.....je blijft weer.alleen!!!!
tiis wel eem IK IK IK cultuur hoor...
anders hielden ze wel rekening met je,wat je zelf ....ook... leuk zou vinden....

ik wil
ik ga
ik doe
zo gaat t als ik luister....pieuw.aleen is tegenwoordig ......alleen
Johanna83
20-07-2026 / 18:42
Alleen zijn is doorgaans een onbegrepen leven.
Misschien doe je er beter aan om je daaraan te gewennen.
Dat valt niet mee. Ik weet dat zelf ook. En ik ben ook al een aow'er.
Het leven kan daardoor tegenvallen je hebt/had het je zo anders voorgesteld.
Maar ondanks dat hoeft God om die reden nog niet tegen te vallen.
Je kunt op dit bericht reageren. Klik hier om in te loggen.

Terug in de tijd

Is mijn bekering wel echt?

Hoe weet ik nu zeker of ik bekeerd ben?! Soms mag ik zo sterk die zekerheid hebben dat Hij ook mijn God is en soms wordt het tegelijk zo aangevochten! Pas had ik met mijn vriendinnen hier over ee...
Geen reacties
14-07-2023

Geen contact meer met vader

Aan een psycholoog/maatschappelijk werker/bemiddelaar. Sinds een paar jaar heb ik geen contact meer met mijn vader. Daar heb ik heel veel verdriet van. Ik kan er niet mee leven, maar hij heeft te kenn...
19 reacties
14-07-2010

Arminiaans argument tegen uitverkiezing

Mijn vraag gaat over 1 Johannes 2:2 en de leer van de uitverkiezing. Dit is vaak een van de hoofdteksten die wordt aangehaald om te gereformeerde leer tegen te spreken. Nu heb ik persoonlijk een uit...
Geen reacties
14-07-2023
design website door design website by Mooimerk website-ontwikkeling door webdevelopment by Accendis hosting website door hosting website by STH Automatisering
Stel hier
een vraag