Nieuw in de kerk

Ds. B.M. Meuleman | 2 reacties | 08-04-2025| 10:54

Vraag

Sinds een paar maanden ga ik naar de kerk, minimaal twee keer per zondag , soms drie keer. Voor veel mensen is dit de normaalste gang van zaken, maar ik ben hier niet mee opgegroeid. Mijn ouders hebben mij niet laten dopen en mijn hele leven ben ik eigenlijk nooit in de kerk geweest. Op de mavo heb ik wel een jaar Bijbelles gehad en daar is,  wat nu blijkt, toch wel veel blijven hangen van wat is verteld!

Sinds begin dit jaar ben ik begonnen met écht lezen van de Bijbel (de Statenvertaling, zonder uitleg); niet te snel, want dan dringt het niet tot je door. Dus ik heb na drie maanden de Bijbel voor de eerste keer helemaal uitgelezen en ik ga nu verder in de Heidelbergse Catechismus en tussendoor lees ik  de Christenreis van John Bunyan. In de drie maanden dat ik nu naar de kerk ga spreek je wel mensen, maar ik zou graag de volgorde weten wat nu eerst komt: dopen, catechismuslessen, belijdenis doen?). Als kind word je gedoopt, maar bij een ouder iemand… hoe zit het dan? Moet je dan eerst catechismuslessen volgen voor je gedoopt wordt, of kan dit altijd?

Voor mijzelf ben ik er wel uit dat ik deze weg wil en ga bewandelen, alleen is het soms lastig de juiste informatie te vinden, zeker als je als vreemde een gemeenschap binnenkomt, dan zijn de mensen toch terughoudend.


Antwoord

Beste vraagsteller,

Wat mooi en bemoedigend om te lezen dat God zo in je leven aan het werk is en het zaad dat in je leven gezaaid is tot ontkieming laat komen! Mooi ook om te lezen dat je honger hebt naar de Bijbel als Gods Woord, zowel in het persoonlijk lezen van de Bijbel als het komen onder de prediking. Ik begrijp dat je in je opvoeding niet veel hebt meegekregen van geloof en kerk. Veel zal nieuw en misschien zelfs vreemd voor je zijn. Maar kennelijk laat God niet los het werk dat Hij in jou begon en is de Bijbelles op de mavo niet zonder zegen. 

Wat betreft de gang van zaken binnen de kerk en de volgorde van de dingen die op je weg komen, is de kerkenraad het eerste aanspreekpunt. Wellicht kun je contact zoeken met een ambtsdrager -dat kan ook de predikant zijn- om je verhaal aan voor te leggen. Ongetwijfeld zal de kerkenraad met vreugde horen over je weg en wat God in je leven doet. Ze kunnen je meer informatie geven en pastorale steun bieden en wegwijs maken in de gemeente. 

Gewoonlijk is de gang van zaken zo dat je eerst (belijdenis)catechisatie volgt om daarna ten overstaan van God en Zijn gemeente je geloof in Hem te belijden. Tijdens de catechisatielessen ontvang je Bijbels onderwijs en is er doorgaans alle ruimte om vragen te stellen. Tijdens de belijdeniscatechisatie zal de predikant ook zeker aandacht hebben voor je persoonlijke ontwikkeling met betrekking tot het geloof. Op enig moment komt dan de vraag aan de orde of je in geestelijk en persoonlijk opzicht zover bent, dat je geloofsbelijdenis kunt en wilt doen. Omdat je niet als kind bent gedoopt, zul je naar de regel van Gods Woord eerst geloofsbelijdenis doen waarna je gedoopt wordt. Het doen van geloofsbelijdenis geeft je daarmee ook toestemming om deel te nemen aan het Heilig Avondmaal. 

Hoe een en ander concreet wordt ingevuld, hangt af van de plaatselijke kerk. Het zou fijn zijn als je iemand in de gemeente vindt bij wie je terecht kunt met je vragen of met wie je samen de Bijbel kunt lezen, al begrijp ik uit je vraag dat de mensen terughoudend zijn. Misschien is er kringwerk, zoals een Bijbelkring, waar je aan kunt deelnemen? Probeer in ieder geval een ingang te vinden en betrokken te zijn met het gemeentelijke leven. Dat helpt je om meer zicht op de zaken te krijgen en aansluiting te vinden, ook al heeft dat wellicht enige tijd nodig. 

Niettemin: van harte Gods zegen toegebeden op de mooie weg die je gaat!

Met hartelijke groet,
Ds. B. M. Meuleman

Dit artikel is beantwoord door

Ds. B.M. Meuleman

  • Geboortedatum:
    20-05-1972
  • Kerkelijke gezindte:
    Hersteld Hervormd
  • Woon/standplaats:
    Hoogeveen
  • Status:
    Actief
70 artikelen
Ds. B.M. Meuleman

Dit panellid heeft meerdere artikelen geschreven
2 reacties
Tonny
08-04-2025 / 13:19
Mooi! Als aanvulling zou je eens kunnen kijken of je aansluiting kan vinden bij een bijbelstudie-groep oid. Mogelijk is dat binnen de kerk(en) die je bezoekt Mogelijk, of kijk eens op websites van kerken uit de buurt. Je mag ook aansluiten bij mijn bijbelkring als je in de buurt woont, PB gerust.
Ali636
12-04-2025 / 19:51
Wij hebben maar zo'n 47 leden. Afgelopen zondag waren er wel tien gasten. Sommigen denken dat ze christen zijn.
We zijn twee bijbelstudies voor beginners gestart. Eén groep op zondagmiddag. Na eten in de kerk.
De andere groep op maandagmiddag.
De Heere brengt mensen met een honger naar Hem. De prediking is zeer radikaal. De uitleg op de studies net zo radikaal. Zonde is zonde.
Je kunt op dit bericht reageren. Klik hier om in te loggen.

Terug in de tijd

Weg uit Oud Gereformeerde kerk

Ik ben Oud-gereformeerd. En nu gaat onze dominee weg en leesdiensten zijn saai. Mijn ouders willen niet naar de Hervormde Kerk wegens het SOW-gebeuren. Wat kan ik het beste doen?
Geen reacties
08-04-2004

Neusklachten

Al jaren tob ik met neusklachten en loop daarom al lang bij de KNO-arts. Ik was vroeger heel vaak verkouden en heb last van een verstopte neus als ik 's avonds ga liggen en 's morgens wakker word. Ook...
2 reacties
08-04-2010

Jezus en humor

Zou Jezus, als volmaakt mens, ook humor gekend hebben?
11 reacties
08-04-2010
website-ontwikkeling door webdevelopment by Accendis
design website door design website by Mooimerk
hosting website door hosting website by STH Automatisering