Belijdeniscatechisatie door ouderling
Drs. J. Noordzij | Geen reacties | 26-08-2026| 10:31
Vraag
Onze Gereformeerde Gemeente heeft een consulent in een gemeente dichtbij, op fietsafstand. Echter, bij ons wordt de belijdeniscatechisatie door een ouderling gegeven, terwijl de groepen van de gemeente waar ik lid ben en de gemeente van de consulent prima samen zouden kunnen qua grootte. De kerkenraad weigert echter om de belijdeniscatechisatie te laten geven door de consulent, omdat men het niet eens is met zijn prediking. Hoe dien ik hiermee om te gaan? Ik zou graag zien dat een dominee de belijdeniscatechisatie geeft, omdat onze gemeente al decennia lang geen eigen predikant meer heeft.
Antwoord
Beste vraagsteller,
Dank voor je heldere vraag. Begrijpelijk dat je, als je gemeente al lang vacant is, catechisatie zou willen krijgen van een predikant. Tegelijk wil je kerkenraad niet dat de consulent de belijdeniscatechisatie geeft, omdat zij moeite heeft met de prediking van de consulent.
Wat mijns inziens de eerste stap zou moeten zijn, is dat je in gesprek gaat met je kerkenraad. Als je het lastig vindt om dat alleen te doen, neem dan iemand mee waar je vertrouwen in hebt. Als een kerkenraad de beslissing neemt om de belijdeniscatechisatie in eigen hand te houden, kunnen zij die beslissing wellicht ook prima uitleggen en aangeven waar hun moeite met de prediking van de consulent zit. Los van de vraag of jij het dan met hen eens bent – zij (en dan met name de ouderlingen) hebben het regeerambt en zijn verantwoordelijk voor de boodschap die gebracht wordt, ook op de catechisaties.
"Een predikant heeft niet per definitie meer kennis van de geloofsleer dan een ouderling"
Bedenk dat er naast het punt van de prediking ook andere factoren een rol kunnen spelen. Als een ouderling prima belijdeniscatechisatie geeft, dan zal een kerkenraad niet snel besluiten dit door een ander te laten doen. Het is nu eenmaal niet zo dat een predikant per definitie meer kennis van de geloofsleer heeft dan een ouderling.
Daarbij: niet iedere predikant is een goede catecheet. Sommige predikanten worstelen met de orde op de catechisaties. Anderen hebben moeite om met jongeren contact op te bouwen. Mogelijk spelen dit soort factoren op de achtergrond een rol bij de beslissing van je kerkenraad. Een gesprek hierover zou verhelderend kunnen zijn.
Wat het volgen van belijdeniscatechisatie betreft is het niet het belangrijkste wie de catechisatie geeft. Van belang is wat er aan de catechisanten wordt meegegeven. Al vanaf de Vroege Kerk is de kern van de catechese het gebed (het “Onze Vader”), het gebod (de Tien Geboden) en het Apostolicum (de Twaalf Artikelen). Belangrijk is dat de geloofsleer goed, Bijbels onderbouwd, besproken wordt, met daarbij steeds de vraag wat de betekenis ervan is in het leven van de catechisanten.
"Bij belijdeniscatechisatie gaat het om belijdenis van het geloof. Om een hartelijk 'ja' tegen de Heere en Zijn dienst"
Bedenk dat het bij belijdeniscatechisatie gaat om belijdenis van het geloof. In sommige gemeenten wordt wel gesproken over belijdenis van de leer, maar iets dergelijks kent de Bijbel niet. In de Bijbel horen belijden met de mond en geloven met het hart helemaal bij elkaar (Romeinen 10:9 en 10). Het gaat om een hartelijk “ja” tegen de Heere en Zijn dienst.
Aan het eind van het catechisatieseizoen kan een kerkenraad onderzoek doen naar de kennis van de leer. En dat is prima. Maar als belijdeniscatechisant moet je van jezelf meer vragen. God zegt: “Geef mij je hart.” Ik hoop dat je belijdeniscatechisatie wilt volgen vanuit het verlangen om daar van harte “ja” op te zeggen. Wie de catechisatie geeft, is dan van minder belang.
J. Noordzij
Dit artikel is beantwoord door
Drs. J. Noordzij
- Geboortedatum:05-01-1964
- Kerkelijke gezindte:Gereformeerde Gemeenten
- Woon/standplaats:Barendrecht
- Status:Actief
Bijzonderheden:
Functie: docent(opleider) & ouderling
Bekijk ook:


