De hoogmoed of zegen van mooie kleding
Redactie Refoweb | Geen reacties | 01-06-2026| 09:34
Vraag
Mag je als je iets gekocht hebt (ik denk aan nieuwe kleding, een ander huis, een nieuw gebouwd tuinhuis) dat aan anderen laten zien? Zie bijvoorbeeld 2 Kronieken 32 het laatste gedeelte. Of alleen zonder hoogmoed? Hoe doe je dat dan? Ik had laatst een leuke jurk gekregen. Ik voelde me er fijn in (heb een vorm van slecht zelfbeeld). De dag daarna gingen we op visite en ik dacht: dan doe ik mooi m’n nieuwe jurk aan. Ik deed er ook een armband bij, wat ik zelden doe. En toen kreeg ik ineens zo’n steek van binnen: wat pronkt de mens zich toch op. Het lichaam zal zo snel vergaan, etcetera. Die dag bleef hij in de kast, maar dat vind ik ook wel weer jammer. Hoe gaan we hier mee om?
Antwoord
Alles is afhankelijk van de gesteldheid van het hart. Zijn we trots op wat we zelf bereikt hebben, of zien we hierin (vooral ook) de zegen van de Heere?
"Je mag je goed verzorgen, verschillende kapsels dragen, make-up dragen, bijzondere schoenen en sieraden dragen, creatief zijn, dingen maken, ontwerpen en veranderen, enzovoort. Dank God ervoor. Maar laat het niet een soort van afgod voor je worden, iets dat heel belangrijk voor je wordt. Als dat wel gebeurt gaat het de verkeerde kant op en moet je daarvan terugkeren. Zoals je zelf al zei: "Vaak wordt er negatief over gesproken als vrouwen deze dingen gebruiken om te verleiden en dit het allerbelangrijkste maken, waardoor ze hun geestelijk leven verwaarlozen." Dat is precies waar het fout kan gaan. Petrus zegt ook: "Uw sieraad moet niet bestaan in iets uiterlijks: het vlechten van het haar, het dragen van gouden sieraden of het aantrekken van mooie kleren; maar uw sieraad moet zijn de verborgen mens van het hart, met het onvergankelijke sieraad van een zachtmoedige en stille geest, die kostbaar is voor God" (1 Petr 3:3-4) . Dat betekent niet dat het verboden is je haar te vlechten, gouden sieraden te dragen of mooie kleren aan ter trekken. Maar Petrus zegt: laat dat niet hetgene zijn waar je je eer uithaalt en waarmee je jezelf mooi wilt maken. Maar laat je inwendige houding, je hart, tegenover God en je medemens hetgene zijn dat je tot eer strekt en je mooi maakt. Want dat is waar God naar kijkt. Maar nogmaals: geen zaak van geboden waardoor je verloren kan gaan, maar vertrouw op de Heere Jezus zoek te doen wat God welgevallig is."
(Uit: Verschillende antwoorden onder christenen)
"Kleding moet eenvoudig en functioneel in de betreffende situatie zijn. Kleding is nog altijd het teken van onze val! Jammer genoeg maken velen kleding weer een reden tot vallen! God heeft de kleding niet ontworpen om onze trots op te bouwen, om aandacht voor je zelf te vragen, iemand te verleiden, of om aan iedereen te laten zien hoe belangrijk je bent. Natuurlijk betekent dat niet wat we geen creativiteit en iets eigens in onze kleding mogen uitdrukken. U schreef dat u uw kinderen niet saai aankleedt. Dat hoeft ook niet. Mijn vrouw ziet er ook nooit saai uit en we moeten en mogen ons best smaakvol kleden. Gods Woord spreekt over een huwelijkskleed en dat zal dus wel iets anders geweest zijn dan een overal! Toch spreekt het Woord over soberheid: 1 Tim. 2:9-10; 1 Petrus 3:1-4. De overdaad schaat en dat is ook zo met kleren. Iedereen moet het bepaalde merk hebben en dan doe je pas mee! Dat is niet sober. Ik vraag me af of die eenvoud ook hebben verloren in het hoofddeksel. Toen mijn eerste vrouw grotendeels haar haar verloren had (door de bestralingen) ging ze met een eenvoudig hoofddoekje naar de kerk! Er waren er heel wat die ‘jaloers’ waren! Zo eenvoudig, goedkoop en ook heel makkelijker voor hen die achter je zitten in de kerk! Wat bedoel ik hier mee te zeggen? We zijn eenvoud in heel wat opzichten kwijt geraakt."
(Uit: Verschil in kleding en verzorging)
"Als jij een hele mooie rok hebt liggen, dan mag je die zeker aandoen als je naar de kerk gaat. Weet je van jezelf dat je beweegredenen fout zijn, doe het dan niet. Bedenk wel altijd dat het God (in de eerste plaats) om je hart gaat! Hoe ziet je hart eruit? Ben je gewassen, gereinigd door het bloed van Christus? En in het vervolg: laat je leven een offer zijn voor God (Rom. 12: 1). Leef naar de koninklijke wet: “Gij zult liefhebben den Heere, uw God, met geheel uw hart, en met geheel uw ziel, en met geheel uw verstand. Dit is het eerste en het grote gebod. En het tweede aan dit gelijk, is: Gij zult uw naaste liefhebben als uzelven” (Mt. 22:37-40). Zoals wel voortvloeit uit het bovenstaande, zal dat zeker ook gevolgen hebben voor je kledingkeuze."
(Uit: Allermooiste kleding aan naar de kerkdienst)
Lees voor meer uitleg de artikelen met de tag kleding, zoals:
Dit artikel is beantwoord door
Redactie Refoweb
Bijzonderheden:
Mailadres: vragen@refoweb.nl


