Salaris predikant Gereformeerde Gemeenten
Redactie Refoweb | 16 reacties | 02-02-2026| 14:59
Vraag
Wat verdient een dominee van de Gereformeerde Gemeenten? Ik heb bedragen gezien van boven de 100.000 euro aan salaris. Ik kan niemand anders vinden die zo’n een salaris verdient, behalve de dominee. En waarom een salaris en niet leven van giften? Er zijn genoeg ouderen die in een testament bijvoorbeeld iets nalaten aan een kerk. Dat is heel anders dan druk uitoefenen zodat elke maand het salaris betaald wordt. Zou je je als christenen niet ontzettend schuldig voelen? Hoe kun je geld verdienen aan het geloof, of rijk worden van het geloof? Waarom geen sober leven?
Kijk bijvoorbeeld naar Jezus. Hij hield zich verre van rijkdom en zelfverrijking. Ik snap het ook niet helemaal wanneer mensen zeggen: een dominee is 24/7 beschikbaar en zijn taak stopt niet om 17.00 uur. Het is gedeeltelijke waar. Maar eerlijk gezegd zie je een dominee ook niet om 8.00 uur druk bellen of zijn rug verknallen op een bouwplaats. Het is meer iets dat je prima op je 60e kan doen wanneer je het wat rustiger aan wilt doen. Wat je veel doet is: bezoekjes afleggen, Bijbelstudie (zelf doen en ook organiseren), vergaderingen een dienst op zondag, etcetera. Het is vaak zo dat je een paar taken op een dag hebt, maar niet zo dat je van 8.00-17.00 uur zo druk bent dat je bijna niet kunt lunchen. Ik bedoel, ik vind dat de functie past bij een lager salaris, waarbij je misschien geluk zou kunnen hebben met extra giften.
Antwoord
Uit je vraag blijkt in ieder geval dat je weinig zicht hebt op de werkzaamheden van een predikant en de zwaarte van het ambt. Vraag je eens af waarom zoveel dominees overspannen raken of een burn-out krijgen. En wat te denken van de kritiek die ze regelmatig over zich heen krijgen omdat gemeenteleden zich ergeren aan een preek die te licht of te zwaar is, of bepaalde onderdelen mist in hun optiek. Echtscheidingen, incestzaken, seksueel misbruik, vetes, ruzies binnen de kerkenraad, kerkverlating… het zijn allemaal zaken waar een predikant zich mee bezig houdt en een enorme impact hebben op zijn tijd en gesteldheid. De geestelijke en lichamelijke belasting voor een dominee is over het algemeen zeer groot.
Een arbeider is zijn loon waardig, zegt de Bijbel. Dan zou een predikant misschien wel meer salaris moeten verdienen dan jij suggereert. Maar een predikant in de Gereformeerde Gemeenten ontvangt een salaris dat is vastgesteld via een landelijke regeling, meestal gebaseerd op de arbeidsvoorwaarden voor predikanten in Nederland. Dit betekent een bruto maandsalaris, vaak tussen de 3000 en 5000 euro, afhankelijk van ervaring, dienstjaren en eventuele toelagen, aangevuld met vakantiegeld en een eindejaarsuitkering.
Directeuren van (christelijke) stichtingen krijgen over het algemeen een hoger salaris. Denk aan GZB (91.000), Christenen voor Israël (94.500), Open Doors (95.000), Woord en Daad (129.000) en ZOA (135.000). De voorzitter van de Raad van Bestuur van Siloah (stichting gehandicaptenzorg Gereformeerde Gemeenten) staat op de rol voor 174.00 euro en een andere lid van diezelfde RvB voor 161.000 euro (jaarverslag 2024). Kortom, de salarissen van predikanten zijn -in verhouding tot het werk dat ze doen- relatief laag.
Dit artikel is beantwoord door
Redactie Refoweb
Bijzonderheden:
Mailadres: vragen@refoweb.nl
Dit panellid heeft meerdere artikelen geschreven
Mijn broer is in een kleine gemeente dominee en loopt over vam drukte.
Geen tijd voor zijn gezin, de kerk slokt hem op. Nu scheelt het ook dat de kerkenraad daar weinig voorstelt en doet.
Ik heb ook geen idee wat hij verdiend maar ook hij is bijna aan een burn-out.
Niet om het goed te praten, maar ik wist niet dat ds het zo druk konden hebben.
Sws doet hij er bijna een week over om 2 preken te maken, dan zijn er nog zóveel dingen naast.
Zeker voor een beroep waarvoor geen academische opleiding vereist is vind ik een predikant erg dik betaald (want besef wel dat hij een "huis van de zaak" heeft, wat algauw neerkomt op 1250 per maand extra...)
Ik benijd die mensen niet, want ik denk dat ze in een glazen huis leven, en moeilijk zichzelf kunnen zijn, maar voor het werk wat ze doen denk ik dat ze zeer behoorlijk betaald worden.
Als ik in mijn omgeving kijk zie ik bouwvakkers, vrachtwagenchaffeurs, zeelieden, monteurs en loodgieters die stuk voor stuk minder verdienen, meer uren maken (en in het geval van de zeelui en chauffeurs ook nog eens zelden thuis zijn) en vooral een zwaardere baan hebben.
Dat vind ik lastig uit te leggen...
Waar ik dan wél een ergerpuntje vind is dat vanaf de kansel de collectes, ook de extra voor bijvoorbeeld zending, opleiding predikant etc, van harte aanbevolen worden en de dominee vervolgens, zichtbaar, na afloop van de dienst echt straal aan de uitnodigende collectezak voorbij loopt.
Daar zit toch meer in dan alleen zijn loon?
Een hoog salaris is geen compensatie voor een burnout. Dat werkt het misschien juist wel in de hand. Wanneer de echtgenote niet buitenshuis hoeft te werken, hoeft de dominee niet veel in het huishouden te doen. Dan mist hij de afleiding van fysieke activiteiten als strijken, stofzuigen en ramen zemen. Daarmee kun je een vol hoofd zo heerlijk leeg mee maken ;)
O ja, en natuurlijk leuk als je tijdens je werkende leven geen hypotheek hoeft te betalen, maar het is ook niet per se fijn als na je emeritaat op die leeftijd zelf nog een huis moet kopen (of huren natuurlijk). Hoe lastig dat gaat, is per kerkverband denk ik ook verschillend. Ik heb van dichtbij meegemaakt dat het niet eenvoudig was voor een PKN-predikant om nog een hypotheek te krijgen. Terwijl zijn vrouw het heerlijk vond om eindelijk na zo veel jaren een rijtjeshuis te hebben dat ze zelf had uitgezocht en aangekleed. Dat is natuurlijk geen recht, maar het zijn wel dingen waar je niet altijd bij stilstaat.
Hoewel ik het bedrag ook erg hoog vind, zou ik voor geen goud met een dominee (en zijn gezin) willen ruilen. Dit werk, waar ze voor geroepen zijn, kost veel tijd, aandacht en inzet. Meer dan de meeste mensen blijkbaar beseffen. Bizar dat men daar zo lichtvaardig over denkt...
Persoonlijk ben ik erg benieuwd waar de vragensteller het bedrag van 100.000 euro vandaan haalt. Zelf jaren gemeentelid geweest in verschillende GerGem kerken en daardoor inzage in de financiële balans van de kerk (waarbij het salaris van de ds gewoon openbaar is) en dit bedrag komt daar echt niet bij in de buurt.
Daarnaast merk ik 2 dingen op. De vragensteller vindt:
1. Dat de ds sober moet leven
2. Dat de ds maar een eenvoudige baan heeft en het toch niet zo druk kan hebben.
1. De ds moet sober leven:
Dat klopt ja. Net als wij allemaal... Het leven van een ds ligt altijd onder een vergrootglas. De kerkgangers mogen grote huizen en dikke auto's hebben, maar oh wee als de ds dat heeft.
De ds heeft een bepaalde functie, waar mijns inziens ook een bepaald aanzien bij hoort. Als ik zie hoeveel onze ds moet reizen, dan mag hij gerust met een fijne nieuwe auto rijden. Als ik zie hoeveel mensen hij in zijn eigen (glazen) huis ontvangt, dan mag dat best een prettig groot huis zijn en een aparte ontvangstkamer voor bezoek. Zo houdt hij ook nog een deel prive.
2. Dat de ds maar een eenvoudige baan heeft en het toch niet zo druk kan hebben:
Bij een ds rust de verantwoordelijkheid van honderden zielen op zijn schouders. Hoe kan dit ook eenvoudig zijn..
Zoals de beantwoorder van de vraag ook al aangeeft, heeft een ds inderdaad geen baan van 08.00-17.00 uur, maar een baan van 24uur per dag, 7 dagen in de week.
De meeste dominees:
- Preken 3x op een zondag en ook nog eens door de weeks de bijbellezingen.
- Daarnaast rouw en trouwdiensten van de eigen kerk.
- Daarnaast zijn zij vaak consulent van verschillende andere gemeentes, waar zij ook avondmaalsdiensten houden, dopen, trouwen en rouwdiensten doen.
Al deze diensten vergen ontzettend veel voorbereiding. Als de ds immers maar ' zomaar wat verteld' dan krijgt hij vanuit die kant weer commentaar.
- Daarnaast heeft de ds vergaderingen, geeft hij catechisaties, houdt hij een praatje voor de vrouwenvereniging, preekbesprekingen etc.
- Onze ds bezoekt daarnaast ook de oudere mensen in de kerk, gezinnen waar kinderen geboren zijn, gezinnen waar ziekte, rouw en verdriet is.
- En daarnaast nog heel veel bezoekjes waar geen ruchtbaarheid aan gegeven wordt, omdat die te precair zijn om de gemeente hiervan op de hoogte te stellen.
Onze ds kwam tijdens het ziek-zijn van mijn man elke week bij ons op bezoek. Moest zich elke keer aanpassen aan het veranderde bewustzijn/ziektebeeld van mijn man en daar zijn bezoekjes op afstemmen. In de week voorafgaand aan zijn overlijden, kwam de ds dagelijk langs, soms midden in de nacht. Dus nee, niet om 08.00 uur, maar wel om 03.00 uur en 05.00 uur.
Als ik het voor het zeggen had, mocht hij van mij die 100.000 euro die de vraagsteller veronderstelt, wel krijgen hoor! Ik zou niet met hem willen ruilen om heel veel verschillende redenen.
Waarom stelt hij voor: geen salaris maar wel giften...?
Alsof het hele salaris niet bestaat uit giften...?
En sober moeten we allemaal zijn. Niet alleen een dominee.


