Neerkijken op Amerikaanse christenen

Ds. A.T. Vergunst | 6 reacties | 07-10-2025| 15:56

Vraag

Ik heb een aantal jaren in de Verenigde Staten gewoond. Inmiddels ben ik weer terug in Nederland. Wat mij verbaast is hoe er hier -en dan met name in reformatorisch kring- wordt gedacht over Amerikaanse christenen. Bijna alle refo's die ik ken keuren gospelmuziek af, denken dat mensen (bijvoorbeeld als je naar een filmpje kijkt van de concertreeks Worshipnight in America) in een andere god geloven die niet weten wat het echte christendom inhoudt. Als ik dan uitleg dat het grootste deel van de christenen in Verenigde Staten evangelisch zijn, denken mensen dat dit geen serieuze christenen zijn, of in elk geval dat ze niet de juiste levensstijl of geloof hebben. Christenen in de Verenigde Staten komen juist vaak voor hun geloof uit en spreken opener over hun geloof dan hier in Nederland.

Ook merk ik een enorme regeltjescultuur hier, over van alles en nog wat, vooral als het gaat om allerlei kleine dingen die niet zouden mogen. Er wordt ook continu gecontroleerd of iemand wel mee doet met de tradities die behoren bij een bepaald kerkverband, waarbij er ook weinig sprake is van openheid. Dit lijkt op de lasten die de Farizeeërs de joden oplegden in de tijd van Jezus. Ik kom veel refo’s tegen die op die manier echt wereldvreemd zijn. Ze denken dat hoe zij hun geloof beleven, de enige juiste manier is, naast kritiek op alle andere kerkverbanden. En dan hebben we het alleen nog maar over Nederland. Laat staan als ze in andere landen zouden komen. Natuurlijk geldt dit niet voor iedereen, maar over het algemeen staat de reformatorische kring niet open voor andere geluiden. Hoe komt dit toch?


Antwoord

Ik heb ook velen jaren in de USA gewoond en inmiddels in Nieuw-Zeeland bijna net zo lang. Door mijn reizen om les te geven kom ik in allerlei streken van de wereld waar ik oprecht kinderen van God ontmoet die de Heere Jezus liefhebben en er soms meer voor over hebben dan ik zelf. Ik kom vaak diep beschaamd terug als ik andere christenen bezig zie of hoor in hun context van cultuur of samenleving. Nee, dat zijn echt niet altijd gereformeerde christenen, maar het zijn wel discipelen van de Heere Jezus. Uiteindelijk gaat het daarom: heb ik Hem lief met mijn hart en volg ik Hem in het liefhebben van God boven alles en mijn naaste, zelfs de uiterst vijandige buren, zoals ik mijzelf lief heb? Geloof ik in Hem, vertrouwende op Zijn volkomen werk, terwijl ik alles van mezelf als niets waardig acht voor Hem? Ben ik Bijbelgetrouw in de zaken die onze Heidelbergse Catechismus leert? Kijk, als ik zulke dingen opmerk en iets van de ware Godsvreze en nederigheid opmerk, dan geeft dat geestelijke banden, terwijl er gewoonten zijn in kleding en andere zaken, keuzes die ik zelf niet zou maken.  

 

"Zien we dat ook in Nederland onder onze jongelui die honderd euro neerleggen voor een stapel boeken van oudvaders en andere gedegen schrijvers van de laatste jaren?"

 

Ik denk dat dit nauwe denken een vrucht is van niet de mogelijkheid hebben om andere discipelen van de Heere Jezus te ontmoeten, buiten je eigen kerk en vooral in andere landen of culturen. Er wordt vaak kritiek uitgeoefend op de Amerikaanse christenen als een "mile wide and an inch deep."  Natuurlijk zullen er zeker zulke christenen zijn. En ‘de Amerikaan’ houdt ervan om het altijd groots te doen. Maar er zijn ook heel veel anderen met duidelijk veel meer diepgang.  Onlangs zag ik jongelui lopen met stapels boeken van de Puriteinen, en die zijn echt niet goedkoop. Dan ben ik verblijd. Zien we dat ook in Nederland onder onze jongelui die honderd euro neerleggen voor een stapel boeken van oudvaders en andere gedegen schrijvers van de laatste jaren?

Ik was onlangs op de Puritan Conference en daar zitten honderden jongeren en ouderen te luisteren over wat de Puriteinen leerden over de hemel en aarde, de wedergeboorte, de belangrijkheid van het Woord en de machtige troost dat God een drie-enig God is en waar de theologie van Owen wordt besproken over de vereniging en gemeenschap met God door het geloof. Echt, laten we oppassen om zo star te oordelen.  Steek eerder de hand in eigen boezem?  Hoe is jouw gebedsleven? Hoe vaak graaf jij in het Woord, met of zonder een Puritein in je handen? Hoeveel honderden euro’s heb jij er voor over om vanuit Nederland naar Californië te reizen om daar een conferentie bij te wonen, inclusief vliegreizen en motelkosten?  

Ik ben niet echt tegen tradities als ze goed en behoudend werken, maar inderdaad, leg je eigen tradities niet op aan anderen, die weer andere tradities hebben die zij weer niet aan ons mogen opleggen. 

Ik besluit dit antwoord met een vraag: Bent u, ben jij een ware christen? Wat is dat dan? Hoe ziet dat er uit? Leg jezelf er maar naast: “Want wij zijn de besnijdenis (de ware gelovigen, de echte christenen), wij, die (één) God in de Geest dienen (het gaat dus over je hart) en in Christus Jezus roemen (en niet in allerlei uiterlijke dingen) en niet in het vlees betrouwen (dus in niets wat wij doen of niet doen!). Filippenzen 3:3.

Hartelijke groeten, 
Pastor A. T. Vergunst

Lees meer artikelen over:

Verenigde Staten
Dit artikel is beantwoord door

Ds. A.T. Vergunst

  • Geboortedatum:
    22-09-1961
  • Kerkelijke gezindte:
    Gereformeerde Gemeenten
  • Woon/standplaats:
    Carterton (Nieuw-Zeeland)
  • Status:
    Actief
175 artikelen
Ds. A.T. Vergunst

Bijzonderheden:

Bekijk ook:


Dit panellid heeft meerdere artikelen geschreven
6 reacties
VrouwkeZondernaam
07-10-2025 / 16:15
Zien we dat ook in Nederland onder onze jongelui die honderd euro neerleggen voor een stapel boeken van oudvaders en andere gedegen schrijvers van de laatste jaren?

Het antwoord is gelukkig: ja, dat gebeurt hier ook!
Coba
07-10-2025 / 17:17
Wat fijn om deze vraag en deze reactie te lezen.
Wat mij betreft mag er veel meer aandacht zijn voor andere gewoonten/culturen. Zelf loop ik hier ook tegenaan. Mensen in mijn omgeving zijn niets gewend. Bijvoorbeeld: Dat de Dordtse leerregels niet gelezen worden in een ander land baart mensen in mijn omgeving zorgen.
Ik vind het erg moeilijk om mee om te gaan.
Kan hier op de één of andere manier aandacht aan besteed worden?
In het RD bijvoorbeeld?
Rembrand
07-10-2025 / 18:13
In refo Nederland is wel e.e.a. aan het veranderen.  Internet is een poort naar de grote buitenwereld. (wat ook minder goede kanten heeft, maar dat terzijde) Jongeren , ook meiden, gaan studeren, leren nadenken en onderzoeken, ontmoeten andere christenen. Ze werken samen met mensen die een andere levensovertuiging hebben.
Interkerkelijke jongeren activiteiten worden door  ouderen vaak argwanend,  van een afstand,  bekeken. Maar ook die ontwikkeling is niet meer weg te poetsen.
Ik denk dat een flink deel van de jonge generatie veel regeltjes en cultuur elementen los zal laten. Een ander deel zal zich vastklampen aan tradities en zich laten leiden door angst.
De tijd zal ons leren hoe e.e.a. zich ontwikkeld.
tiswat
08-10-2025 / 07:48
Vrienden van ons uit Nederland waren uitgenodigd bij een doopdienst in Sri Lanka.
Door vertraging van een vliegtuig en pech onderweg waren ze bijna 4 uur te laat bij de doopdienst. De doopdienst begon 4 uur later en iedereen was er nog, niemand weggegaan. Ze redeneerden, weggaan doe je toch niet als christen?

Ik denk dat in Nederland de dienst gewoon was doorgegaan.
Wij kunnen nog heel wat leren van andere culturen.
sydneylover
08-10-2025 / 10:46
Het gros van de refowereld leeft in zijn eigen bubbel. Misschien is Barneveld of Rijssen wel het lichtende voorbeeld.
Zo'n grote bubbel van gelijkgestemden gaat als het ware als zijn eigen dorp functioneren. Alle competenties zijn binnen de bubbel aanwezig en er is steeds minder behoefte aan mensen van buiten de bubbel. En de regels binnen de bubbel gelden als de norm en alles wat daarvan afwijkt is vreemd.

Dat is de kern van het probleem. Ik kan het weten want ik ben erin geboren en opgegroeid. Een tijd in het buitenland gewoond (en dat werd binnen de bubbel maar heel vreemd gevonden en niet gewaardeerd!) en daarna ergens anders gaan wonen.
Geleidelijk over de jaren ben ik gaan beseffen hoe zoiets functioneert en hoe dat leidt tot oogkleppengedrag.

Ik ken ds. Vergunst als iemand die heel wat gezien heeft in de wereld en die prachtig samenvat wat de kern van het geloof is, hoe je elkaar daar wereldwijd in kunt vinden en hoe bepaalde gewoontes dan als vanzelf randzaken worden.
davinci
08-10-2025 / 11:16
Omdat men vanuit de leer nooit echt zekerheid zal kunnen krijgen, zijn al die uiterlijkheden/gedragspatronen nodig om bij anderen -maar ook bij zichzelf- te waar te kunnen nemen of het voldoende aannemelijk is om die ander -of zichzelf- voor een behouden mens te kunnen rekenen.
Je kunt op dit bericht reageren. Klik hier om in te loggen.

Terug in de tijd

Geloof doet mij weinig meer

Ik ben een meisje van 18 en het geloof doet mij de laatste tijd weinig meer. Ik ga naar de kerk en ik lees ook altijd uit een dagboek, maar alles wat er wordt gezegd of gelezen lijkt niet door te drin...
Geen reacties
07-10-2015

In hoeverre is alles in ons leven van tevoren gedetermineerd? Is van tevoren besloten wie er zalig zullen worden en wie verloren zullen gaan en staat dat zwart op wit, of blijkt dit in de tijd? (...)

In hoeverre is alles in ons leven van tevoren gedetermineerd? Is van tevoren besloten wie er zalig zullen worden en wie verloren zullen gaan en staat dat zwart op wit, of blijkt dit in de tijd? In de ...
Geen reacties
07-10-2008

Kat en hond in de bijbel

In de Bijbel komen we allerlei dieren en diersoorten tegen die we nu ook nog kennen. Het vreemde is echter dat de kat daar niet tussen zit. Weet u misschien wat daar de reden van is? Die moet toen toc...
Geen reacties
07-10-2006
design website door design website by Mooimerk website-ontwikkeling door webdevelopment by Accendis hosting website door hosting website by STH Automatisering