Kerkverband afgekeurd door familie

J.M. Strijbis | 16 reacties | 27-01-2025| 10:02

Vraag

Wij zijn een aantal jaren getrouwd en hebben kinderen. Bij ons trouwen zijn we overgegaan naar het kerkverband waar ik ben opgegroeid. Mijn man komt oorspronkelijk uit de Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Ons huidige kerkverband wordt ten zeerste afgekeurd door de schoonfamilie. Die is namelijk te ‘licht’, je hoort de oude waarheid er niet, alles kan er mee door, etcetera. We vinden dit allebei erg moeilijk. Er wordt namelijk niet naar je hart gekeken en naar wat je met Gods Woord doet, maar alleen naar de naam van het kerkverband. Bij voorbaat zijn wij al afgeschreven en bekeerd kunnen wij niet zijn/worden.

Er wordt op dit moment vrijwel niet over geloof gepraat, om conflicten te vermijden. Nu is het zo dat wij op verjaardagen altijd een boekje krijgen. Dit zijn boekjes die geschreven zijn vanuit het gedachtegoed van de Oud Ger. Gem. Ook onze kinderen krijgen deze boekjes. De leer die in deze boekjes naar voren komt is naar onze mening niet de leer die je terugvindt in de Bijbel. Ik lees deze boekjes dan ook nooit en onze kinderen ook niet. We weten niet wat we met deze situatie aan moeten. De boekjes ongebruikt in de kast laten liggen? Weggooien? Eerlijk zeggen dat we ze liever niet meer krijgen? Ik ben bang voor ruzie als we dit eerlijk aangeven. Heeft u tips?


Antwoord

Dag mevrouw,

U vraagt om tips in verband met uw probleem. De boekjes weggooien zie ik als geen optie. Brengt u ze dan alstublieft naar een instantie zoals bijvoorbeeld Woord en Daad. Er zijn vast mensen die deze lectuur zullen waarderen.

Tegelijkertijd zou ik u willen adviseren om het gesprek hierover aan te gaan. Niet praten heeft nog nooit iets goeds uitgewerkt. Het gaat hier niet om de wijsheid van het zwijgen, zoals het bijbelboek Spreuken ons dat leert, maar om het communiceren. De verwachtingen van u en uw ouders lijken tegengesteld te zijn en het lijkt mij goed om dat te benoemen.

Ik weet niet wat voor boekjes het zijn, maar het lijkt mij te ver gaan om te zeggen dat de leer die erin beschreven wordt onbijbels zou zijn. Dan doet u op een manier hetzelfde als u dat nu van uw ouders ervaart. Dan is de kans groot dat u het gesprek hiermee meteen blokkeert. Beter lijkt het mij om het gesprek aan te gaan over wat er volgens u gedacht wordt. Zoiets als: “Klopt het dat u alleen naar de naam van het kerkverband kijkt? En dat wij volgens u niet meer bekeerd kunnen worden?”

En mocht u dat gesprek al gevoerd hebben, dan zou mogelijk het volgende passend zijn: “Wij missen het contact. Graag zouden wij weer in contact willen komen. Hoe zou dat kunnen, zonder dat wij het in alles met elkaar eens zijn?” En dan maar kijken hoe er gereageerd wordt.

Vergeet u vooral niet om de Heere een Zegen te vragen over het gesprek. “Ken Hem in al uw wegen en Hij zal uw paden recht maken” (Spreuken 3:6).

Ik wens u van harte wijsheid en liefde toe. Gods Zegen,
J. M. Strijbis

Dit artikel is beantwoord door

J.M. Strijbis

  • Geboortedatum:
    16-06-1956
  • Kerkelijke gezindte:
    Christelijk Gereformeerd
  • Woon/standplaats:
    Gouda
  • Status:
    Actief
168 artikelen
J.M. Strijbis

Bijzonderheden:

Docent(opleider) Driestar Hogeschool


Dit panellid heeft meerdere artikelen geschreven
16 reacties
Droppie
27-01-2025 / 14:38
Benieuwd naar welke kerk jullie nu gaan?
tulp
27-01-2025 / 15:49
Zelf zou ik boeken waar ik niet achter sta doorgeven aan een ander of een andere organisatie.
Cadeautjes van opa en oma zou ik ook niet weg gooien maar bewaren voor de kinderen. Als ze ouder zijn, mogen ze zelf weten wat ze ermee doen.
Zv70
27-01-2025 / 16:09
Ach ja...
Tip: grijp élke kans aan om zelf óók boekjes aan je familie te geven.
Annne
27-01-2025 / 17:17
Eens met de reactie van 'tulp'. Ik zou persoonlijk uit het conflict blijven. Overhalen of overtuigen lukt vaak toch niet. Maar een opmerking; 'bedankt voor de boekjes, maar wij lezen ze verder niet (misschien kunt u er iemand anders blij mee maken'. vind ik nog wel kunnen. Daarna gewoon weg ermee. Je kan er een paar houden, maar 'normaal' gezien ben ik nogal opruimerig en gaat het (op een paar na) gewoon weg. Hou de regie over uw eigen gezin.
davinci
27-01-2025 / 17:36
"...Ons huidige kerkverband wordt ten zeerste afgekeurd door de schoonfamilie..."

Dat is een logisch gevolg van hoe men in 'de wedstrijd staat'. Dit leven, dat toch niet anders is dan een race tegen de klok om uit de hel te blijven, heeft blijkbaar altijd een oggin nodig, zodat toch in elk geval een procent of 2 gered wordt..
Omega
27-01-2025 / 18:31
@davinci Och, als je maar eerlijk onbekeerd bent is het ook goed...
marcarkra
27-01-2025 / 19:05
Naast zorg om jullie zielen speelt zeer waarschijnlijk ook het sociale aspect mee dat je hun gemeente (en daarmee ook hen) afkeurt. En wellicht ook nog een beetje gezichtsverlies.
Aan de andere kant: maak jezelf niet afhankelijk van je (schoon)ouders. Je hebt hun goedkeuring niet nodig!
Ellenoor
27-01-2025 / 22:10
Als je die boekjes zelf echt onbijbels vindt, ga je ze toch ook niet aan anderen geven? Dan gooi je ze weg of je moet je mening iets bijstellen. Als je het idee hebt dat je er zelf weinig aan hebt, maar dat anderen er misschien wel goede dingen van kunnen leren, is het een ander verhaal en is de kringloopwinkel wel een optie.
Ik zou in ieder geval niet zo snel boekjes gaan teruggeven die in je eigen straatje passen en die zij dan weer niet waarderen. Volgens mij wordt het echte probleem (dat er geen gesprek is) zo niet opgelost. Wellicht is er iets te vinden wat jullie allebei kunnen waarderen. De hertaalde klassiekers van Evert Barten of zo. Of de Christenreis, of iets van Ryle. Zo’n boek zou je dan concreet voor een volgende verjaardag kunnen vragen, of bij een bepaalde gelegenheid kunnen geven. Dat kan misschien verbindend werken.
Zv70
28-01-2025 / 09:49
@Ellenoor Juist wanneer een gesprek moeilijk is kun je door zelf ook boekjes te geven de kloof overbruggen. Ryle, Bonar of Winslow bijvoorbeeld. Ik hoop tenminste dat beide partijen dit waarderen...
Samanthi
28-01-2025 / 14:03
Laat door je leven zien Wie je dient... dat "werkt" meestal beter dat boekjes of boze woorden.
12ik12
28-01-2025 / 14:50
Als je de boekjes nooit leest, hoe weet je dan dat de inhoud onbijbels is vroeg ik me af.
Ellenoor
28-01-2025 / 23:55
@Zv70 Ja, zoiets bedoel ik juist. Maar het leek een beetje alsof jij de vraagsteller adviseerde om de schoonfamilie bij elke gelegenheid boekjes onder de neus te duwen die in haar eigen straatje passen. Dat lijkt me niet echt verbindend.
Maar zelfs als je een heel geschikt boek uitzoekt, is het wel erg schamel om alleen met elkaar over het geloof te communiceren via het geven van boeken. Het kan misschien wel een begin zijn. Je kunt bij het overhandigen bijvoorbeeld aangeven waarom je dit zelf zo mooi vond en na een poosje nog eens informeren of ze het gelezen hebben en wat ze ervan vonden. Op hoop van zegen!
KR64
29-01-2025 / 10:56
Ikzelf zou afspreken alleen nog een Ichthus Cadeaubon of Nationale Boekenbon cadeau te doen. En dan na de verzilvering in het boek de naam van de schenker te schrijven.

Duidelijke afspraken zijn toch de beste methode om op de lange termijn conflicten te vermijden. De eerste reactie zal eventueel niet leuk zijn.

Ik denk dat het belangrijk is de verbondenheid in het geloof op de voorgrond te krijgen en niet bij de verschillen van inzichten binnen kerkgenootschappen te blijven hangen.
CrA
29-01-2025 / 12:55
Dat is best een vervelende situatie @vraagsteller. Vooral als jullie beiden van mening zijn dat je het bij het rechte eind hebt. Je schoonouders vinden jullie kerkverband niet juist en jullie vinden de leer van hun kerkverband on-Bijbels. Ik wil wat tips geven. Schrijf concreet en eerlijk op wat je er on-Bijbels aan vindt. Ga dan na wat hoofdzaak en bijzaak is. Hoofdzaak betreft het fundament van de christelijke leer. Je zult mogelijk tot de ontdekking komen dat veel dingen bijzaken zijn en hier mag verschil over zijn. Dit geldt ook je schoonfamilie. Het zou goed zijn als ze hoofd- van bijzaken zouden onderscheiden. Zij zijn er namelijk van overtuigd dat zij het juist hebben, terwijl het mogelijk alleen bijzaken betreft, en geven daarom die boekjes met de bedoeling dat jullie en je kinderen terugkeren van in hun ogen heilloze weg. Zeggen dat je die boekjes niet meer wilt hebben zal bij hen eerder pijn dan boosheid geven. Ze zullen er toch weleens naar vragen wat jullie van de boekjes vinden? Dat geeft dan een opening om het gesprek aan te gaan.
VrouwkeZondernaam
29-01-2025 / 13:20
Ik herken helaas veel in de gestelde vraag.

Mijn ervaring is dat er geen praten aan is. Zelfs Calvijn, Petrus Immens, Boston (+ Ryle en Barten) enzovoorts worden verdacht gevonden.

Alleen wanneer er altijd weer twijfel en vrees bij je te horen is, kan het echt zijn in hun ogen.

Ook al zit je binnen hetzelfde kerkverband. En al heb je een bekeringsweg achter je liggen die precies volgens hun "hoe het moet" schema is. Het feit dat je rust hebt gevonden, maakt je per definitie verdacht.

Mijn ervaring tot op heden: Blij zijn als oppervlakkig contact "goed" verloopt. En de boekjes vrolijk op Marktplaats zetten of verkopen aan de winkel die tweedehandse reformatorische boeken verkoopt. Het is wat het is. Sommige dingen kun je gewoon zelf niet veranderen.

Als je geluk hebt, gaan ze ooit over op het geven van boekenbonnen. Dat is hier nu sinds kort het geval ;) Na ruim 40 jaar alleen maar boeken als kado gekregen te hebben..

Gelukkig heb je ten diepste alleen met de HEERE van doen!
Henndrikk
31-01-2025 / 22:23
Vergeet alle "kerkelijke" boekjes, prekenboeken, bekeringsgeschiedenissen, meditaties, oudvaders, kerkverbanden en alles wat door MENSEN bedacht is.
Er is maar één waarheid en die kunnen we vinden in GODS woord. Neem maar een eenvoudige vertaling zoals bv de BasisBijbel en lees de brieven van Paulus eens.

Romeinen 8 : 14-16
Iedereen die door Gods Geest wordt geleid, is een kind van God. Want jullie hebben geen geest gekregen die bange slaven van jullie maakt. Maar jullie hebben Gods Geest gekregen. Hij maakt jullie tot kinderen van God. Door Gods Geest noemen we Hem vol vertrouwen: "Lieve Vader!" Gods Geest die in ons is, laat onze eigen geest weten dat we kinderen van God zijn.

Ga a.u.b. niet in discussie over welke vertaling de beste is want dat is echt vruchteloos.
Spreek met schoonouders af om ALLEEN de Bijbel te lezen (in verschillende vertalingen) en bevraag elkaar eens op wat nu de kern van de zaak is. God liefhebben boven alles....
Je kunt op dit bericht reageren. Klik hier om in te loggen.

Terug in de tijd

De pil en borstkanker

Ik heb een vraag over de pil. Mijn moeder zegt dat ik de pil niet mag gebruiken omdat er borstkanker voorkomt in de familie. Mijn huisarts zou het daarom nooit aan mij geven. Nu geloof ik mijn moeder ...
Geen reacties
27-01-2009

Op Toonhoogte

Zijn de liederen in “Op Toonhoogte” allemaal in overeenstemming met het woord van God?
2 reacties
27-01-2015

Periode van onzekerheid

Ik zit in periode van onzekerheid. Onzekerheid over geloof, omdat het Woord niet tot me door lijkt te dringen. En onzekerheid over mijn uiterlijk. Ik ben een meisje van 18 en dacht nu wel van de onzek...
Geen reacties
27-01-2016
website-ontwikkeling door webdevelopment by Accendis
design website door design website by Mooimerk
hosting website door hosting website by STH Automatisering