70 mannen kelen

Ds. E. Gouda | Geen reacties | 12-10-2003| 00:00

Vraag

In Jeremia 41 las ik gisteren over iemand die een groep van 70 mannen keelde. Deze vraag bedoel ik serieus: hoe kan iemand dat doen? Dan rennen die anderen toch weg? Of betekent kelen wat anders dan ik denk?


Antwoord

Geachte vragensteller,

Het woord "kelen" in de Statenvertaling betekent wat je vermoed. Je mag ook zeggen "slachten". Hoe kan iemand dit doen zonder dat tegenstand geboden wordt? Ismaël blijkt een "wolf in schaapsklederen". Een groep van 80 mannen weent vanwege de verwoesting van de tempel. Hun uitdossing: baard afgeschoren, kleren gescheurd, zichzelf gesneden en wierook in de hand. Ismaël doet alsof hij ook aangedaan is -onder de schijn van vroomheid en van tranen- en nodigt hen zogenaamd tot Gedalia. Maar dan ineens breekt de wolf in Ismaël los en valt hij zijn prooi nietsvermoedend aan en slacht 70 onschuldige mannen.

Waarom geen tegenstand geboden? Deze mannen waren ongewapend: 1) zij hadden wierook in hun hand. 2) deze mannen waren niet geoefend in moorden zoals Ismaël en zijn mannen. Kortom: deze mannen zijn overrompeld! Ismaël blijkt naar een woord van Calvijn een "krokodil": "Dat beest veinst immers het geween van een mens en trekt op die manier reizigers naar zich toe en wanneer zij dan komen om hulp te verschaffen, springt het plotseling op hen af en verslindt het ze".

Ds. E. Gouda

Lees meer artikelen over:

jeremia

Mis niks, abonneer je op onze WhatsApp en wekelijkse nieuwsbrief

Dit artikel is beantwoord door

Ds. E. Gouda

  • Geboortedatum:
    25-12-1968
  • Kerkelijke gezindte:
    PKN (Hervormd)
  • Woon/standplaats:
    Nieuw-Lekkerland
  • Status:
    Actief
108 artikelen
Ds. E. Gouda

Dit panellid heeft meerdere artikelen geschreven
Geen reacties
Je kunt niet (meer) reageren op dit bericht. De reactiemogelijkheid is niet geactiveerd of de uiterste reactietermijn van 1 maand is verstreken.

Terug in de tijd

Tampon gaat niet verder

Een tampon invoeren ook met ontspannen lukt mij niet. Als ik hem erin duw, gaat die op een gegeven moment niet verder en als je dan doorduwt doet het pijn. Ook verschillende maten geprobeerd. Het lukt...
Geen reacties
12-10-2006

Ligging van de Hersteld Hervormde Kerk

Aan ds. Van Vlastuin. Waar ik benieuwd naar ben: is de ligging van de Hersteld Hervormde Kerk veranderd in vergelijking tot jaren geleden? Ik bedoel, toen ze nog Hervormde Kerk was voor de scheuring?
Geen reacties
12-10-2015

Blijf in Mij

N.a.v. Johannes 15:1-8: “Blijf in Mij”, daartoe worden we opgeroepen. Maar dat kan ik toch niet? Wat moet ik met dit Bijbelgedeelte?
Geen reacties
12-10-2018
design website door design website by Mooimerk website-ontwikkeling door webdevelopment by Accendis hosting website door hosting website by STH Automatisering
Stel hier
een vraag