Stage lopen op Islamitische Basisschool
J.M. Strijbis | 3 reacties | 02-04-2026| 10:30
Vraag
Vanuit mijn seculiere opleiding (Pabo) ben ik ingedeeld om stage te lopen op een Islamitische Basisschool. Zelf voelt dit voor mij een beetje ongemakkelijk en heb ik het idee dat ik daar niet thuis hoor. Ik heb geprobeerd hier een alternatief voor te zoeken maar dat is niet mogelijk vanuit de opleiding. Hoe moet ik hier mee omgaan? Zeker als er ook in de school momenten zullen zijn waar gebeden wordt tot Allah. Kan ik daarbij zijn of hoe moet ik mij hierin opstellen?
Antwoord
Als ik het goed begrijp, heb je dus geen andere keus. Ik ga ervan uit dat jouw keuze voor een seculiere pabo een bewuste keuze is geweest. Ik lees ook dat deze stage in jouw opleiding verplicht is. Ik ga er ook vanuit dat jij niet verplicht wordt om aan het gebed tot Allah mee te doen, want dat kun je als christen niet doen.
Ik adviseer je om zo transparant mogelijk te zijn als het gaat over jouw persoonlijke overtuiging. En bespreek ook met de leiding van de school hoe jij erin staat en vraag welke ruimte jij hebt om vanuit je persoonlijke geloof met collega's en leerlingen om te gaan. Je houding, taalgebruik en levensstijl zijn van belang als het gaat om wat je uitstraalt. Hierin heb je dus best een grote verantwoordelijkheid.
Ik lees van Lot in de Bijbel dat hij zijn rechtvaardige ziel gekweld heeft in Sodom door "het zien en horen van hun ongerechtige werken." Hij kon er dus wel wonen, maar nam niet deel aan werken van de andere inwoners.
Jij hoeft niet op die school te wonen. Wel leef je in een multicultureel en multireligieus land. En als het je helemaal verboden is/wordt om als christen in de school te zijn, dan zou je mogelijk je keuze voor deze pabo kunnen heroverwegen.
Anderzijds is het wel onze opdracht om in deze wereld te zijn en tegelijkertijd niet van de wereld te zijn. Denk erom dat de posities van bijvoorbeeld Daniël en Esther niet gemakkelijk waren. Zij leefden middenin een afgodische wereld, zonder er aan deel te nemen. Hun vertrouwen en hoop was op de Heere hun God. En Hij heeft hen niet beschaamd.
Ik wens je heel veel sterkte en wijsheid in deze zaak. "En indien iemand van u wijsheid ontbreekt, dat hij ze van God begere, Die een iegelijk mildelijk geeft en niet verwijt; en zij zal hem gegeven worden" (Jakobus 1:5).
Zegen gewenst.
J. M. Strijbis
Dit artikel is beantwoord door
J.M. Strijbis
- Geboortedatum:16-06-1956
- Kerkelijke gezindte:Christelijk Gereformeerd
- Woon/standplaats:Gouda
- Status:Actief
Bijzonderheden:
Docent(opleider) Driestar Hogeschool
Dit panellid heeft meerdere artikelen geschreven
Hou je eigen gewoontes als bidden voor het eten, je kledingstijl e.d. aan. Tenzij je gewend bent om korte rokjes te dragen ;) Korte rokjes vind ik overigens op geen enkele school of werkplek geschikt.
:-)
Zie de islam niet als minder, maar als anders. Probeer er niet boven te staan, maar ernaast. En laat door je vriendelijkheid en goede werk zien dat jij en waar je voor staat het respecteren waard bent!


