Niemand op de aarde vader noemen

Ds. A.D. Fokkema | Geen reacties | 27-08-2018| 07:55

Vraag

In Mattheüs 23:9 staat: “En u mag niemand op de aarde uw vader noemen, want Eén is uw Vader, namelijk Hij Die in de hemelen is.” Mijn buurman vroeg mij: Hoe noem ik dan mijn natuurlijke vader?


Antwoord

Beste vraagsteller,

Deze tekst is onderdeel van een rede waarin de Heere Jezus scherpe kritiek uit op de Farizeeën en schriftgeleerden. Als onderdeel daarvan noemt Hij de gewoonte dat de Farizeeën en Schriftgeleerden zich graag op straat laten begroeten met eretitels zoals rabbi (Mattheüs 23:7). Ook vader is zo’n eretitel. Het dienen van de Heere wordt dan een erebaan waar je roem en aanzien mee verdient. Zo moet het in de gemeente van Christus niet zijn. Je bent geen ambtsdrager om gezien of geëerd te worden, maar om de Heere te dienen! En de Heere dienen, betekent ook de gemeente dienen. Het gaat in de aanspreektitel rabbi of vader dus niet om de aanspreektitel op zich, maar om de vraag of het ambt geen erebaantje is geworden waarin je eigen roem en aanzien zoekt. Er is dus geen enkel bezwaar om je natuurlijke vader “vader” te noemen. Integendeel: je natuurlijke vader is die eer helemaal waard!

Nu leven we zelf in een samenleving waarin mensen snel moeite hebben met gezag. Ik vind het daarom belangrijk ten aanzien van je omgang met ambtsdragers ook de andere kant te benoemen. Paulus schrijft in 1 Timotheüs 5:17 “dat de ouderlingen die wel regeren dubbele eer waardig geacht worden.” Ambtsdragers verdienen dus wel respect omdat ze hun werk namens de Heere doen. Ze spreken namens de Heere en daarom met gezag. 

Samengevat: Bijbels gezien is er geen enkel bezwaar om je vader met “vader” aan te spreken. Verder mag een ambtsdrager niet uit zijn op eigen eer of roem, maar mag hij wel verwachten dat je hem als “gezondene van de Heere” met respect benadert. 

Ds. A. D. Fokkema

Lees ook: '“Noem niemand uw vader"'

Lees meer artikelen over:

Farizeeërs
Dit artikel is beantwoord door

Ds. A.D. Fokkema

  • Geboortedatum:
    18-09-1986
  • Kerkelijke gezindte:
    Christelijk Gereformeerd
  • Woon/standplaats:
    Kerkwerve
  • Status:
    Actief
33 artikelen
Ds. A.D. Fokkema

Dit panellid heeft meerdere artikelen geschreven
Geen reacties
Je kunt niet (meer) reageren op dit bericht. De reactiemogelijkheid is niet geactiveerd of de uiterste reactietermijn van 1 maand is verstreken.

Terug in de tijd

Bestaat God echt?

Bestaat God echt? Hoe weten we dat? Er is toch geen bewijs dat de Bijbel op waarheid berust?
Geen reacties
25-08-2003

Jezus of de Geest

De Zoon, die in Paulus geopenbaard werd, opdat hij Hem onder de heidenen verkondigen zou, was dat Jezus, of was het de Geest die in Jezus was en die God uitzond in alle mensenharten?
1 reactie
25-08-2011

Verschillende preekstijlen

Ik merk ‘s zondags dat dominees verschillende preekstijlen hanteren. Grofweg kom ik twee richtingen tegen: de ene categorie loopt met ons een gedeelte van a-z door, legt uit, geeft context en past het...
Geen reacties
25-08-2021
design website door design website by Mooimerk website-ontwikkeling door webdevelopment by Accendis hosting website door hosting website by STH Automatisering
Stel hier
een vraag